1. VK Agel Prostějov 5 5 0 0 15:1 399:279 15
2. PVK Olymp Praha 5 5 0 0 15:3 435:345 14
3. TJ Sokol Frýdek - Místek 5 5 0 0 15:4 436:352 13
4. Volleyball club Slavia Praha 5 2 3 0 10:10 406:398 8
5. SK UP Olomouc 5 2 3 0 10:11 448:470 6
6. Přerovský volejbalový klub Precheza 5 2 3 0 8:12 431:444 6
7. TJ Sokol Šternberk 5 2 3 0 7:12 375:433 5
8. VK Královo Pole Brno 5 1 4 0 6:12 373:407 4
9. TJ Ostrava 5 1 4 0 4:13 329:402 3
10. VK SG Brno 5 0 5 0 3:15 319:421 1

Pozor, tato skupina se boduje italským bodováním!

Uniqa Extraliga žen má za sebou pět kol. Po pěti odehraných utkáních se na špici tabulky usadily bez ztráty bodu volejbalistky VK Agel Prostějov, omlazený kádr pražského Olympu drží s jednobodovou ztrátou na Agelky statečně druhou příčku. Největším překvapením začátku extraligy je TJ Sokol Frýdek ? Místek, který v dosavadním průběhu soutěže také ani jednou neprohrál, a díky dvěma tie breakovým vítězstvím ztrácí na Prostějov pouhé dva body. Včera se dohrávaly dvě utkání čtvrtého kola naší nejvyšší soutěže, Olymp zvítězil v Brně 3:1 na sety a Frýdek si z Olomouce odvezl dva body za vítězství v pěti setech.

Čtvrté kolo soutěže proti sobě svedlo KP Brno a pražský Olymp. Brno dosud zvítězilo jen jednou, zato Olymp se i odchodu opor Terezy Vanžurové a Andrey Kossányiové usadil na špici tabulky. První sada přinesla vyrovnaný volejbal, který sliboval zajímavou zápletku i v koncovce setu. Domácí tým sahal po vítězství, nakonec si rozhodující setbol vybojoval Olymp za stavu 24:25, kdy brněnské hráčky ztroskotaly při útoku po přihrávce na kompaktní blok Pražanek. Ten se v utkání hostujícím hráčkám vydařil celkem v patnácti případech, což byl klíčový faktor pozdější pražské výhry. Olymp zvítězil 26:24 a ujal se v utkání vedení 1:0 na sety. Na začátku druhého setu se Brnu nedařil servis a útočilo do zámezí. Při prvním technickém time outu šel do vedení 8:6 tým hostí. Pražanky si vybudovaly postupně sedmibodový náskok a o osudu setu rozhodly dávno před koncovkou. Brnu nefungovala přihrávka, blok a útoky končily na pásce a v blocích. Královopolankám nepomohlo míchání se sestavou ani oddechové časy a Olymp zvítězil 25:16. V úvodu třetího dějství nachytala brněnská děvčata Olymp v nedbalkách a utekla do vedení 8:4. Olymp počáteční nepozornost pomalu napravoval, ale do koncovky vstupovalo Brno za příznivého stavu 20:17. Nakonec se neprojevila větší herní pohoda Olympu, který sadu ztratil poměrem 23:25. Ani ve čtvrtém setu Brno nic nevzdávalo a bojovalo o tie break. Zlepšilo útok i obranu v poli, jenže zkušenější Pražanky v polovině sady získaly tři body v řadě po brněnských útocích do zámezí a do bloku. Vedly tak 15:11, což byl rozhodující moment utkání. Brno vedení soupeře nestáhlo a Olymp zvítězil 25:19 a celkově 3:1 na sety.

?Výsledek mě výjimečně těší. S Brnem jsme v přípravě dvakrát prohráli. Měl jsem z utkání obavy. Oba týmy jsou nově poskládané. Odešly nám tři ústřední hráčky základní sestavy, takže místo nich zabudováváme nové hráčky. Stejně je na tom Brno. Proto to byl volejbal s velkým množství chyb a zápas se mi herně nelíbil. Body jsou ovšem extrémně cenné. Lépe jsme útočili a výrazně jsme si pomohli blokem,? řekl po utkání trenér vítězného týmu Stanislav Mitáč. ?Utkání rozhodla koncovka prvního setu, kdy jsme vedení ztratili dvěma pokaženými servisy. Na týmu psychická deka neleží, i když časté prohry jsou v hlavě. Odehráli jsme dva dobré zápasy v evropském poháru, což nás těší. Musíme teď nutně porazit Šternberk, což je povinnost,? myslel již raději na další zápas kouč brněnských volejbalistek Stanislav Václavík. V brněnském týmu nastoupila na postu libera Kristýna Zoulová, která s Olympem slavila v minulé sezóně stříbrnou medaili: ?Chtěla jsem moc vyhrát, byla jsem do zápasu se svým bývalým týmem motivovaná. Prohra mě hodně mrzí. Druhý set ovlivnila koncovka prvního setu. Přestaly jsme potom hrát a do zbytku utkání jsme se správně nenahecovaly,? hodnotila výkon svého týmu bývalá Olympačka Kristýna Zoulová.

width=

Ve druhém utkání zvítězily volejbalistky Frýdku ? Místku v Olomouci po pětisetové bitvě 3:2 na sety a uchovaly si tak extraligovou neporazitelnost. Po prvním setu to však vypadalo, že první porážka se blíží, Olomoučanky po bleskovém nástupu vedly už 20:9, ale v koncovce nechaly soupeřky zbytečně rozehrát. Začátek druhé sady ještě sice zastihl univerzitu ve velké formě, když domácí vedli 11:6, jenže pak musela pro zranění odstoupit jejich opora Helena Kojdová, a rázem bylo zle. Ze stavu 12:8 to bylo najednou 12:15 a následovala přetahovaná až do samého závěru. V něm si vysokoškolačky vypracovaly postupně tři setboly, aby proměnily až ten třetí a se štěstím zvýšily už na 2:0. Na začátku třetího dějství to vypadalo s Hanačkami nedobře, prohrávaly 1:5 a 8:11, dokázaly sice ještě otočit pětibodovou šňůrou, druhou část setu však vůbec nezvládly a po výsledku 17:25 Frýdek - Místek snížil. Podobně divoká byla i čtvrtá sada. Ze stavu 2:6 to bylo rázem 12:11, v koncovce vedlo domácí družstvo dokonce 24:21 a mělo hned tři mečboly, všemi ale pohrdlo a naopak hráčky hostujícího týmu svůj druhý setbol proměnily a vynutily si tiebreak. V něm už narostlé sebevědomí Sokolek slavilo úspěch a Frýdek-Místek po vítězství 3:2 protáhl svou šňůru bez porážky na pět utkání.

?Až do zranění Heleny Kojdové to byl z naší strany výborně rozehraný zápas. Jenže po jejím nuceném vystřídání družstvo okamžitě znejistělo, ztratilo herní tvář a od té doby už jsme hráli jen na náhodu a trápili se. Byl vůbec zázrak, že jsme uhráli druhý set, protože jsme dělali ohromné množství chyb a ztratili úplně odvahu na servisu,? řekl po utkání trenér vysokoškolaček Jiří Teplý. ?Jsem spokojená s výsledkem. Po prvním setu to s námi vypadalo špatně, ale zlepšili jsme servis a díky kolektivnímu výkonu jsme soupeře přehráli,? užívá si neporazitelnosti v naší nejvyšší soutěži trenérka volejbalistek Frýdku ? Místku Alexandra Dedková.