Minimálně 3 znaky
Karlovarský volejbalový svaz
Gorkého 280, 356 01 Sokolov
Tel.: 352 604 629
mail: as.meruna@gmail.com
Osobnosti
Vážení čtenáři oficiálního webu Českého volejbalového svazu,
každé úterý patří hlavní slovo předsedovi ČVS Zdeňku Haníkovi, který vás svými zprávami seznamuje o aktuálním dění v Českém volejbalovém svazu. Dnes uděláme výjimku, Zdeněk Haník byl ve čtvrtek zvolen členem Výkonného výboru Českého olympijského výboru, a já jsem ho požádal o rozhovor k tomuto tématu.
Pane Haníku, gratuluji k úspěchu ke zvolení do výkonného výboru ČOV. Co pro Vás tento úspěch na sportovní politické scéně znamená? Co znamená pro český volejbal?
Pro mě samotného to znamená, že jsem ustál složitou a poněkud nepřehlednou volební situaci, ve které si mnoho lidí uvědomovalo, že se karty rozdávají mnoho let dopředu. Znamená to pro mě dále závazek v tom, že si nemyslím, že bych byl zvolen jako ?nějaká hvězda?, ale spíše proto, že mi volitelé uvěřili, že si odvedu v budoucnu svoji práci. Předseda ČOV pan Kejval si mě vybral do svého týmu s tím, že bych měl mít na starost sportovní odbornost v českém prostředí. Český volejbalový svaz by měl mým zvolením získat silnější pozici, protože dvanáct let v exekutivě ČOV nikoho neměl a má možnost zapojit se hned od začátku do projektu, který se týká koordinace odborného sportovního prostředí, sportovní vědy, metodiky atd.
Jak volba probíhala?
Volilo se ve dvou kolech. V prvním kole prošlo devět z dvanácti kandidátů, kteří měli nadpoloviční většinu hlasů. Já jsem se s 58 body umístil společně s Miroslavem Peltou (fotbalový svaz) na pátém místě a druhé kolo volby jsem absolvovat nemusel.
Jak obtížné je prosadit se do výkonného výboru ČOV? Co bylo potřeba pro zvolení udělat? Čím jste si získal důvěru volitelů?
Ukázalo se, že bylo těžké dostat se do výkonného výboru ČOV hlavně pro ty osobnosti, které nemají sportovní minulost. Proto se dle mého soudu do výkonného výboru nedostal například významný právník Šťovíček nebo předseda rozpočtového výboru parlamentu pan Suchánek, protože jejich volitelé pravděpodobně neuvěřili jejich primárnímu zájmu o sport (ale to je pouze moje spekulace), i když se jedná o silné osobnosti a jejich nezvolení vidím spíše jako škodu. Do výboru se nedostala ani starostka Sokola paní Hana Moučková, která tam ovšem podle mého názoru určitě měla být. Lehčí to určitě mají lidé se sportovní minulostí, mezi něž se také počítám. Myslím si, že jsem navíc získal několik hlasů i od České olympijské akademie, protože jsem znám v akademickém prostředí. A co bylo potřeba pro to udělat? Určitě bylo důležité, že mě pan předseda Kejval zařadil na listinu svých vyvolených, ale jak se ukázalo, některé osobnosti z tohoto seznamu se do výkonného výboru nedostaly, takže si myslím, že to byla pouze část úspěchu. Myslím si také, že bylo důležité, že jsem volitelům napsal, čím bych mohl být pro výkonný výbor konkrétně užitečný.
V jaké komisi budete pracovat? Co bude Vaším úkolem?
Už jsem naznačil, že povedu komisi, která bude mít na starost koordinaci sportovního prostředí z hlediska odborného, v oblastech, které přerůstají dosah jednotlivých svazů nebo dílčích oborů, ať už se to bude jmenovat metodická komise nebo národní olympijský institut nebo jinak. Bude respektovat autonomii jednotlivých svazů. Určitě si například nebude nechat fotbalový nebo hokejový svaz mluvit do toho, jak má vést své trenéry. Existují ovšem věci, které přesahují rámec jednotlivých dílčích oborů, jakými jsou odborná sympózia zaměřená na komunikaci teorie s praxí, vědecko-technický servis ve sportu, trenérská komora, informační odborné centrum a jiné, které tady od roku 1989 chybí. V návrhu Zákona o sportu je stanovení ČOV odbornou autoritou, a tu je potřeba postupně budovat. Samozřejmě doufám, že z toho bude volejbal profitovat, že zapojím některé lidi z volejbalu a doufám, že seženu pracovní místa pro lidi, kteří pro volejbal pracují, ale volejbal sám je nezaplatí.
Může z Vaší funkce volejbal profitovat i finančně?
Určitě ne, protože peníze, které jdou z MŠMT, nikdy nepůjdou Českým olympijským výborem. Jestliže však budu umět využít tyto aktivity i pro volejbal a jestli se mi podaří získat nějaká pracovní místa, tak tím nepřímo posílím rozpočet Českého volejbalového svazu.
Každou takovou volbu doprovází množství příběhů a zážitků ze zákulisí. Prozradíte nám nějaké střípky z volby?
Spíš zkušenost. Uvědomil jsem si například, že pan Kejval představil svůj tým podle mého názoru příliš brzy a dal tím svým protivníkům šanci se lépe připravit. Myslím si, že ani on sám nečekal, jak se to bude vyvíjet. Aktivita Roberta Změlíka, který přinesl v den volby seznam, na kterém byli černým písmem napsáni kandidáti, kteří by měli být zvoleni, a červeným písmem ti, kteří se volit nemají, byla podle mého názoru velmi nepatřičná. Je třeba říci, že lidé, kteří se na seznamu objevili červeným písmem, do Výkonného výboru zvoleni nebyli, takže to určitý vliv mělo. Je pravda, že velké sporty, jakými jsou fotbal, hokej, basketbal, ale i volejbal, zůstaly mimo tento seznam. Všichni čtyři předsedové těchto svazů se neobjevili na černém, ani na červeném seznamu.
Volejbal je vedle fotbalu a hokeje jediným kolektivním sportem, který je díky Vašemu zastoupení reprezentován ve výkonném výboru. Bude tedy volejbal patřit opět mezi české top sporty?
Já si myslím, že tam volejbal patří. V rozdělování financí MŠMT jsme stále na pátém místě, takže díky práci hlavně trenérů, kterou sice stále kritizuji a chci ji zlepšit, tak na druhé straně nám stále přináší relativní úspěchy ve srovnání s ostatními míčovými hrami a navíc se nám v posledních dvou letech daří oživovat mládežnickou základnu, především díky projektu ?Minivolejbal v barvách?. Samozřejmě každá funkce v ČOV nebo i ČSTV tuto pozici posiluje.
Jak dlouhý máte mandát. Co si kladete za cíle a co chcete prosadit ve výkonném výboru ČOV?
Mandát je čtyřletý. Prosadit chci to, k čemu mě pan Kejval povolal, tedy rozvoj sportovní odbornosti a chci, aby z mé funkce profitoval i volejbal, jehož jsem vyslancem.
Děkuji za rozhovor
Radek Krpač
Karlovarský volejbalový svaz 2025 | Kontakty