• Nadace ČEZ
  • KVS.CZ
  • Nadace ČEZ
  • KVS.CZ

Vyhledávání

Minimálně 3 znaky

KVS

Karlovarský volejbalový svaz
Gorkého 280, 356 01 Sokolov
Tel.: 352 604 629
mail: as.meruna@gmail.com
Osobnosti

Partneři KVS

Navštívilo nás

Počítadlo návštěvnosti

VOLEJBAL JE RODINNÝM SPORTEM

 

Zpráva předsedy č. 8 - Malý a velký volejbal v Ostravě ?

Volejbal je mimo jiné rodinný sport. Ne, že by se v jiných sportech nepřenášely rodinný gen a rodinná tradice z generace na generaci, ale volejbal svým charakterem přímo vyzývá, aby se na jednom hřišti v jeden čas potkal otec se synem, manžel s manželkou, dědeček s vnučkou, anebo všichni dohromady. Ve volejbalu to jde. Chraňme si tuto tradici! Stavovská sounáležitost je bohatství, o které se musí pečovat.

A tak jako může být volejbal tmelem mezi ?rodinnou krví?, může, či dokonce musí být tmelem mezi tím, co je dole (tedy těmi, kteří klepou na dveře) a co je nahoře (tedy těmi, kteří už vstoupili, a volejbal se stal jejich hlavním životním tématem). Ano, řeč je o uplynulém víkendu.

Čeští volejbalisté zvládli kvalifikaci na ME 2013 na výbornou (ztratili jediný set a družstvo ukázalo, že je zdravé ?) a vedle toho, ve stejném čase a na stejném místě vyvrcholil (po krajských a oblastních kolech) celoroční festival jménem ?MINIVOLEJBAL V BARVÁCH?.

Už vícekrát jsem zmiňoval, že minivolejbal v barvách je ?trefa do černého?, ale v dnešní zprávě mi jde také o onu sounáležitost. Malí a velcí. Více než 1 000 dětí a s nimi jejich trenéři byli hybnou silou ?divácké extáze? v ostravské hale Sareza při utkáních české reprezentace v kvalifikaci na ME a naopak hráči-hvězdy evropského volejbalu byli důvodem ?minivolejbalové extáze?, když se objevili na turnaji minivolejbalu v barvách.

To poselství může znít: ?PATŘÍME K SOBĚ?, a nebo konkrétně ?CO JSTE NYNÍ VY, BYLI JSME I MY, CO JSME NYNÍ MY, BUDETE I VY?.

Tradice, sounáležitost, hrdost na činy a nikoliv na hesla ? to český národ při své opatrnosti a nedůvěřivosti potřebuje. Volejbal přispěl minulý víkend k tomu, aby Češi měli být na co hrdí. Konkrétně a činem. Nejde o to, zda Makedonie či Chorvatsko dostatečně prověřili náš národní tým, ani o to, že ?Minivolejbal v barvách? by bylo možné udělat ještě lépe. To nikdo objektivně neposoudí, a hlavně se na to nikdo neptá. Jde o to poselství: ?volejbal je dobrý sport?.
Masaryk nás učil, že nejsme velký národ, že není nám dáno mluvit do světového dění, ale že každodenní klidnou poctivou prací můžeme být světoví. Přeci taky něco umíme. To ukázali, jak reprezentanti České republiky, tak vynikající organizátoři obou akcí v Ostravě, v čele s pány Kopeckým (předseda organizačního výboru), Wagnerem a KVS Moravsko-slezského kraje na jedné straně a pánové Provazník, Chrobák, Pelikán a jejich pracovní tým z ŠSK Beskydy na straně druhé. Taktický tah propojit minivolejbal v barvách s velkou mezinárodní akcí vyšel již několikrát a svaz se bude této taktiky držet i nadále.
Hodí se možná znovu připomenout, proč klademe takový důraz na minivolejbal v barvách? Tak například (a mimo jiné):

  1. Minivolejbal umožňuje dětem ve věku 6 ? 12 let postupně (podle talentu, biologického a herního věku) trénink prakticky všech odbití a základů herních činností, což by bylo na "normálním" hřišti a zpočátku i s "normálními míči" vyloučeno.
  2. Pokud budeme s dětmi prvního stupně základní školy zacházet přiměřeně, postupně a metodicky správně, získáme na ně vliv v nejcitlivějším období pro rozvoj jak obecných koordinačních schopností a tak specifické volejbalové techniky. Právě toto věkové období nám umožňuje vybudovat solidní základy volejbalového řemesla.
    1. Většina dětí je tak po několika dnech tréninku schopna hrát cvičné minivolejbalové zápasy v příslušné barevné formě a mohou tudíž vyrazit na turnaj barevného minivolejbalu, takřka ?z ulice?.
    2. Zásadní předností těchto forem je, že děti mají ze své tělesné výšky a se svou omezenou schopností vnímat a zvnitřnit velký herní prostor podobnou perspektivu pohledu na minivolejbalové hřiště a trajektorii dráhy letu míče jako dospělí na normálním hřišti.
    3. Rychlý nárůst úrovně volejbalových dovedností a emocionální prožitek je zejména pro chlapce velkou motivační pobídkou a zvětšuje to šanci, že je udržíme u volejbalu. Zároveň si tím automaticky začínají osvojovat základní taktické návyky.
    4. Volejbal je ?nejkolektivnější? sportovní hra. Individuální akce jsou díky charakteru hry téměř vyloučeny a závislost jednoho hráče na druhém je tak vysoká, že týmové chování je téměř nezbytným předpokladem pro účast ve hře. Minivolejbal rozvíjí zárodek této důležité sociální kvality již v mladším školním věku. Citlivě, nenásilně, nenápadně a bez moralizování.
    5. I matematika a angličtina hledá hravé (herní) formy učení pro děti velmi útlého věku, proč by je neměla najít sportovní hra volejbal?
    6. Barevné formy minivolejbalu dávají učiteli tělesné výchovy do ruky nástroj, jak děti zabavit jednoduchou a na pravidla nenáročnou hrou. Šestkový volejbal pro děti tohoto věku tímto nástrojem není.

Pro rozvoj minivolejbalu v barvách je třeba udělat ještě hodně:

  • Teď v Ostravě se například hrálo s míči příslušných barev, vyrobených na objednávku firmou Gala.
  • Letos se poprvé hrálo již podle oficiálních pravidel, které schválila komise rozhodčích, legislativní komise a nakonec SR ČVS.
  • Podařilo se Minivolejbalem v barvách oslovit kluby, ale potřebujeme se ještě více dostat do škol. To půjde samozřejmě především prostřednictvím klubů a volejbalových nadšenců v příslušných místech. Systémově pokročil svaz zase o krůček dále tím, že prostřednictvím AŠSK dostává do oficiálních školních soutěží vedle modrého minivolejbalu jednu z nižších forem, a to již v letošním nejpozději však v příštím školním roce.
  • Součástí projektu jsou i ?metodická trička?, kde účastníci získávají trička s různými motivy správné metodiky volejbalu včetně jednoduše zapamatovatelných hesel či klíčových slov metodiky volejbalu. Po dvou letech existence tohoto působení, připravujeme inovaci pro příští sezónu.
  • Pořádáním soutěží, zveřejňováním výsledků atd. otevíráme cestu pro různé formy mediální prezentace a to především pozitivní mediální prezentace.
  • To hlavní jsem si nechal na konec: na podzim chceme přemístit Minivolejbal v barvách pod střechu, a to na veřejná místa, jako jsou obchodní centra, výstaviště atd., abychom ho dostali i před oči laické veřejnosti.

Je nutné ovšem úplným závěrem mluvit otevřeně o tom, že tato bohulibá záležitost také něco stojí. Náklady vystoupily v sezóně 2011/2012 na částku přes 1 milión Kč. Zatím se podařilo pro tento projekt sehnat mecenáše, konkrétně PPF a Galu. Pokud udržíme či dokonce navýšíme přízeň mocných spojenců, můžeme tento projekt rozvinout do větších rozměrů.

Skončím tím, čím jsem začal. Volejbal je sportem, který spojuje. Minulý víkend v Ostravě spojil na tři dny volejbalový národ do jednoho šiku, který táhl silně evidentně jedním směrem. A Ostrava znovu ukázala, že tam tyto akce patří. Díky.

Ze světového kongresu FIVB v USA, 18. 9. 2012 Zdeněk Haník, předseda ČVS

Karlovarský volejbalový svaz 2024 | Kontakty